Karpacz 1 Lis. 2018 10 °C
Wiatr: 19.31 km/h
Wilgotność: 67% Ciśnienie: 31425.70 mb
Wschód słońca: 6:49 am Zachód słońca: 4:31 pm
Czw 14 °C 5 °C
Pią 13 °C 6 °C
Sob 7 °C 5 °C
Słońce 12 °C 5 °C
Pn 12 °C 8 °C
Wt 11 °C 7 °C
Śr 11 °C 7 °C

Schronisko PTTK Samotnia

JAK DOJŚĆ DO SAMOTNI Z KARPACZA

Z centrum Karpacza najlepiej udać się najpierw do Świątyni Wang, która znajduje się w Karpaczu Górnym. Podróż samochodem zajmuje 10 – 15 min. Jeśli zdecydujemy się na wędrówkę pieszą zajmie nam to ok. 50 min. (3,5 km.).

Schronisko Samotnia leży na jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków turystycznych. Mowa tutaj o szlaku niebieskim, który spod Kościółka Wang zaprowadzi nas, łatwą i bezpieczną trasą, bezpośrednio  do Kotła Małego Stawu i do schroniska.  Czas wędrówki to od 40 min. do 1,5 godziny.

Gdzie zostawić samochód w pobliżu Kościółka Wang

Parkingi znajdują się bezpośrednio w sąsiedztwie Świątyni Wang, a także wzdłuż ulicy Karkonoskiej tuż poniżej legendarnego Kościoła.


 Inne warianty to:
- Z centrum Karpacza, ulicą Konstytucji 3 Maja do przystanku PKS Biały Jar. Stąd mamy kilka opcji do wyboru:
- szlakiem żółtym i niebieskim. Około 1,5 godz.
- szlakiem zielonym do Plany Bronka Czecha, a dalej niebieskim. Około 1,5 godz.
- szlakiem czarnym, żółtym i niebieskim przez „Biały Jar”. UWAGA! Szlak czynny tylko w sezonie letnim ze względu na lawiny śnieżne w okresie zimowym.
- Można także skorzystać z wyciągu krzesełkowego na Kopę, a następnie przez Biały Jar (Tylko sezon letni), kierować się na Zachód szlakami czarnym, żółtym i niebieskim.
Gdzie zostawić samochód żeby dojść do Samotni
Parkingi znajdują się wzdłuż ulicy Olimpijskiej, na której znajduje się także dolna stacja wyciągu na Kopę. 

KILKA PRZYDATNYCH INFORMACJI O SAMOTNI

Wysokość: 1195 m. n.p.m.
Ilość miejsc noclegowych: 50
Najstarsze wzmianki o miejscu: 1670 r
Położenie: Sudety Zachodnie; Karkonosze; Kocioł Małego Stawu (kocioł polodowcowy – pionowe, strome skalne ściany, sięgające 200 m. wysokości).
Mikroklimat: Piętro chłodne o surowych warunkach klimatycznych. Średnia roczna temperatura to 2 – 4°C. Najcieplejszy miesiąc lipiec, najzimniejszy styczeń. Roślinność subalpejska (piętro kosodrzewiny). Ze względu na swoją bioróżnorodność Kocioł Małego Stawu stanowi najcenniejszy botanicznie obszar na terenie całego masywu.

Historia Samotni

Schronisko Samotnia to prawdziwa perła wśród licznych górskich schronisk, rozsianych pośród lasów, szczytów i dolin Karkonoszy. Jest jednym z najstarszych w Polsce. Zdaniem wielu turystów najpiękniejsze schronisko górskie w Karkonoszach, tak ze względu na swoje malownicze położenie, jak na panującą tam szczególną atmosferę. Na atrakcyjność tego miejsca wpływa także urokliwy wygląd samego budynku, z charakterystyczną wieżyczką dzwonnicą. Pierwsze wzmianki o drewnianej chacie w tym miejscu pochodzą z XVII w. Początkowo była to siedziba strażnika stawu, który mieszkał tam ze swoją rodziną. Staw należał do dóbr rodziny Schaffgotschów – ówczesnych właścicieli rozległych ziem u podnóża Karkonoszy. Zadaniem strażnika była ochrona licznej populacji pstrągów przed ich nielegalnym połowem. Z upoważnienia swojego możnowładcy strażnik sam dokonywał niezbędnych połowów, a zimą przebijał otwory powietrzne w lodzie. Już w XVII i XIX w. urok budy nad Małym Stawem przyciągał licznych malarzy, a potem fotografów, dla których miejsce to stanowiło twórczą inspirację.  
W 1891 r. budynek kupił niejaki Henryk Richter, który zmienił jego funkcję z hodowlanej na turystyczną. Z kolei w latach 1922 – 1923 rozbudowano budynek i dodano skrzydło Zachodnie. Przebudowy dokonał ówczesny właściciel, a jej autorami byli jeleniogórscy architekci, bracia Albertowie, którzy dokonali kolejnej rozbudowy w roku 1934. Następne prace remontowo - budowlane prowadzone były już po II Wojnie Światowej, ale nie miały większego wpływu na kształt bryły budynku, utrwalonej przez braci Albert.
Po 1945 r. Samotnia była początkowo schroniskiem prywatnym, a od 1949 r. po dziś dzień należy do PTTK.
Schronisko Samotnia cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Uważane jest za najpiękniejsze i najprzyjemniejsze miejsce w Sudetach. Do tej opinii przyczynił się w ogromnej mierze jego wieloletni kierownik Waldemar Siemaszko, który w 1966 r. wziął Samotnię pod swoją opiekę i szybko stał się dobrym duchem i prawdziwą legendą tego miejsca. Stworzył niepowtarzalną atmosferę schroniska znacznie je zmodernizował. Dzięki temu Samotnia stała się jednym z najczęściej nagradzanych obiektów turystycznych w Polsce.

 

Ciekawostki o Samotni

 

  •  Mały Staw znajduje się na wysokości 1183 m. n.p.m. Ma powierzchnię 2881 ha. Jego maksymalna głębokość to 7,3 m.
  • 1952 r. W Schronisku Samotnia odbył się kurs ratownictwa górskiego, który skutkował założeniem Sudeckiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
  •  W 2003 i 2005 r. w lawinach w Kotle Małego Stawu zginęły 3 osoby.
  •  W XIX w. ze stawu pozyskiwano lód.
  •  Przed olimpiadą w Berlinie w 1936 r. na tafli stawu ćwiczyli niemieccy łyżwiarze.
  •  Podłoże geologiczne Kotła Małego Stawu to skały magmowe, głównie granit, ale także bazaltoidy, bardzo charakterystyczne dla tego właśnie miejsca.

Dane mapy
Dane do Mapy ©2018 GeoBasis-DE/BKG (©2009), Google
Dane mapyDane do Mapy ©2018 GeoBasis-DE/BKG (©2009), Google
Dane do Mapy ©2018 GeoBasis-DE/BKG (©2009), Google
Mapa
Satelita
500 m